Rosja zaatakowała Ukrainę. Dlaczego łatwiej było wykluczyć Jugosławię? Wykluczenie Jugosławii przez UEFA było możliwe i konieczne dzięki... ONZ, z Rosją jest inaczej. O różnicach między tymi historiami, roli mocarstw, imperialnym planie Putinie, urojonym nazizmie, Orwellu

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę wywołała skojarzenia historyczne. Jedna analogia pojawia się szczególnie często. To historia Jugosławii, która została wykluczona z finałów mistrzostw Europy w 1992 roku. Niestety, z Rosją tak łatwo teraz nie będzie.

Całość:
https://sport.tvp.pl/58729396/rosja-zaatakowala-ukraine-dlaczego-latwiej-bylo-wykluczyc-jugoslawie?fbclid=IwAR0Sh7tj0DQ83f_Q5d_1en-yJIpab3ty8ZvxD1v2B3w_wvKwKMvBevIu4us


Javier Tebas nie ukrywa, że jest kibicem Realu Madryt. To zaskakujące, biorąc pod uwagę, że mowa o prezesie LaLiga. Lubi być też publicystą, chce bronić słabszych, mniej zamożnych drużyn od potentatów, ale średnio mu wychodzi. Broni tych, którzy wciąż irytują kibiców. Działa po omacku, jest postacią groteskową i niestety lubi dzielić środowisko piłkarskie w Hiszpanii.

Tekst o nim dla sport.tvp.pl:

Javier Tebas z nikim się nie ceregieli. Kibice Barcelony uważają nawet, że bije od niego arogancja. Niedawno zdziwili się, gdy pochwalił ich dyrektora sportowego, ale... po kilku dniach przypuścił kolejny atak. Realu Madryt, którego jest kibicem, czego nie ukrywa, również nie oszczędza. Na pewno lubi wypowiadać się w stylu publicysty, z zapalczywością. A dzielić umie jak mało kto.

Całość: https://sport.tvp.pl/58622847/laliga-javier-tebas-prezes-publicysta-i-kibic


Rozejm olimpijski wprowadzono jeszcze w starożytnej Grecji, by na czas sportowej rywalizacji panował pokój na świecie. Pod koniec XX wieku do tej idei powrócono. Niektórzy, niestety, nie chcą tego przestrzegać. Prezydent Chin wezwał ostatnio prezydenta Rosji, by nie rozpoczynał wojny na Ukrainie w czasie igrzysk.

Zachęcam do przeczytania tekstu, który tuż przed początkiem igrzysk ukazał się na stronie sport.tvp.pl:
https://sport.tvp.pl/58307391/czytelnia-vip-pekin-2022-widmo-wojny-nad-igrzyskami


Rozmowa z prof. Michałem Kobiereckim, przeprowadziłem ją jeszcze przed początkiem IO. Ceremonia otwarcia była kontrowersyjna (mały zniszcz jako symbol niezgody na niszczenie planety, a przecież Chiny są największym "trucicielem", przedstawicielka Ujgurów zapalająca ów znicz, co było pokazem hipokryzji, gdyż owa mniejszość jest prześladowana w Chinach, o czym mówi się na świecie dość często). Zastanawiamy się w wywiadzie, dlaczego Chińczycy zdecydowali się na organizację tej imprezy, co w niej jest tak osobliwe (sztuczny śnieg), powrót do historii i... dyplomacji ping-pongowej. Omówiliśmy też wątek bojkotu IO.

Zimowe igrzyska olimpijskie w Chinach mają wiele podtekstów. Wydaje się, że gospodarze nie tylko chcą urządzić światu święto... O pozasportowym wymiarze tych zawodów mówi profesor Michał Kobierecki z Uniwersytetu Łódzkiego, znawca dyplomacji sportowej.


Zachęcam do przeczytania, oto link do tekstu: https://sport.tvp.pl/58260090/pekin-2022-po-co-chinom-kolejne-igrzyska

Copyright © 2024 - Sport okiem młodego adepta sztuki dziennikarskiej